

Оралното здраве по време на бременност
Това е един период от живота на жените, по време на който в тялото настъпват множество промени, не само външно, но и вътрешно, засягайки редица аспекти от ежедневието и принуждавайки нежния пол да полага повече или нетипични грижи за кожата, косата, хранителния си баланс. Оралното здраве и зъбите не правят изключение от общата картинка.
По време на бременността хормоналните промени могат да повлияят на венците ви, като ги направят по-чувствителни и ги накарат да се отдръпнат леко. В този момент налепите и зъбната плака, които не са били добре отстранени от междузъбните пространства и зъбите стават още по-опасни. В тях има бактерии, които отделят токсини и това причинява допълнително отлепване на венеца от зъбната повърхност.
На практика зъбната плака започва да се натрупва все по-навътре и образува гингивален джоб. При това венците започват да отичат, лесно кървят и всеки натиск с четката за зъби се усеща като неприятен.
По време на бременността не забравяйте зъбите си и оралното здраве.
При някои бъдеще майки се наблюдава и поява на тумори по венците. Те имат различно оцветяване – от розови до червени и лилави. Появата на такива болезнени издутини по венците ви не бива да ви притеснява. Те обикновено не са опасни, не причиняват проблеми и би следвало да изчезнат след раждането, но задължително отидете при зъболекаря си за консултация, ако забележите нещо подобно.
По време на бременността си при около 40% от жените се проявяват различни форми на парадонтални заболявания. Под този знаменател могат да се обединят всички заболявания и проблеми с венците, които в зависимост от степента си могат да засягат или не и самия зъб. Прегледайте се при зъболекаря си, защото може да се лекува, ако му се обърне внимание навреме. При някои жени отшумява след раждането, но не разчитайте на това. Освен това, жените с парадонтално заболяване са 7 пъти по- склонни към преждевременно раждане и рискуват бебето да е недоносено или просто прекалено мъничко. Не искате това, нали?
Бременните се нуждаят от достатъчно калций и организма си го набавя от костите ви. Ето защо, за да не излагате на риск зъбите си, осигурете качествен прием на калций. Не е необходимо да вземате добавки. Просто консумирайте достатъчно мляко и млечни продукти. Според резултатите от изследване, публикувано октомври миналата година в специализирано западно издание за дентатално здраве, сиренето неутрализира киселината, която е причинител на плаката и засилва отделянето на слюнка, която неутрализира бактериите с устната кухина. Така че бъдещи майки – хапвайте сирене 🙂
На много жени им се гади през всички девет месеца и ежедневно повръщат. Стомашната киселина може сериозно да увреди емайла на зъбите ви и да предизвика кариеси. За да се защитите от това, след всяко повръщане мийте зъбите си или най-малкото задължително жабурете с вода за уста. За предпочитане са продуктите, богати на флуор.
Бременността не е извинение да не ходите на зъболекар и да занемарите оралното здраве.
Няма да навреди по никакъв начин нито на вас, нито на плода. Така че не пропускайте, защото в този период и вие сте много уязвими. Процедурите при стоматолога са напълно безопасни, като най-подходящото време за тях е между 14-тата и 20-тата седмица. Разбира се, ако имате нужда.
Един съвет: Рентгеновото лъчение е вредно за живите същества, а когато сте бременна още по-нежелателно е да се излагате на такова лъчение. И все пак се случват непредвидени и спешни ситуации, в които трябва да се направи рентгенова снимка на челюстта. Ако това се случи на вас, помолете стоматологът ви да покрие бременното ви коремче в оловно покривало, каквито те имат, за да предпазите плода.
Следете блога ни за още експертно мнение свързано с протетичната и и естетичната стоматология.